11 Temmuz 2010 Pazar

Kitap GünüDün, güzel bir gündü. Hani yazıda, nasıl geçireceğim bu günü, harcayacak mıyım yoksa diye endişelenip duruyordum ya, cevabı "hayır" diye rahatça verebiliyorum şimdi ne mutlu ki.
En sevdiğim yerdeydim. Huzur dolu sığınağımda( Herkesin bir sığınağı, ne zaman gitse içindeki tüm sıkıntıyı attığı gizli bir yeri olmalı.) çınarın altında oturmuş, kitabımı okuyordum. Güzel bir çayı katık etmiştim okuduklarıma.
Çok güzeldi, huzurbaz.
Cumhuriyet Kitap Eki'nde haberini görüp koşa koşa Murat Yalçın'ın yeni çıkan kitabını almaya gittim sonra( "Hafif Metro Günleri").
Yıllar önce edebiyat dünyasında fırtına koparan, benimse hâlâ okumamış olduğum "Unutma Bahçesi"ni de atıverdim sepete.


Diğer kitap da, en güzel hatıralarımdan biri olan Selim İleri'nin kitabı. Murat Yalçın hediye etmişti. Çay bahçesine giderken hani belki okurum diye yanıma almıştım, bu vesileyle de onu da çekeyim dedim.Haberiniz yoksa dile getirmenin vaktidir: Nazım Hikmet'i seviyor iseniz bu ayki NTV Tarih'i mutlaka alın. Nazım Hikmet'in bilinen kitaplarının dışında bir kitabı bulundu. Dergi, oldukça güzel bir dosyayla bu konuyu inceliyor. Doyurucu olmuş dahası. Ayrıca, Hıfzı Topuz'un arşivinden Nazım Hikmet'in ses kaydını( bir röportaj, bir de şiir okuması) içeren bir cd hediye ediyor NTV Tarih.Sırf bu cd'ye milyarlar verirdim.

İyi ki edebiyat var.


Not: Füsun Akatlı geçen hafta vefat etti. Bir yazıda ele alırım diye düşünerek not düşmemiştim. Oysa ölümlerin ardından yazı yazmak zor. Madımak'ta ayrılmak zorunda bırakıldığı Metin Altıok'a kavuştu şimdi. Üzülsem de, bunu düşünüp bir an gülümsüyorum.

2 Yeni fikir:

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

Latife Tekin, bana göre çizgisini kaybetmiş bir yazar. Çıkışında takdirle izlemiş ve kitaplarını okumuştum. ancak kanımca yanlış yöne evrildi. Eski okuyucusunu kaybetti.

Selim İleri'yi kişi olarak severim. Düzgün çizgili ve edebiyat tutkunu bir yazar. Birkaç kitabını okudum. Ama alışamadım. Çizgisi bana göre farklı.

Popüler yayınlardan çok zevk almıyorum. Kişileri kullanarak tiraj yapma dertleri var. (Bana göre elbette) Kaynağı gösterYazdır?1 Bu Yorumdan |Alıntı Yap|

Özge dedi ki...

Latife Tekin'i okuyorum, henüz bilgi sahibi olmadığımdan yorum yapmak istemiyorum. Hakkında yazılanları az çok bilsem de.

Selim İleri'yle ilgili söylediklerinize de, noktasına kadar katılıyorum. Selim Bey'i şahsen tanır ve çok severim. Yazılarını da sevmekle birlikte romanlarına uzağım.
Popüler yayınlar için söyledikleriniz, tüm edebiyatseverlerin derdi aslında. Eskiden çok sert ve karşı durmakla birlikte, yayın dünyasına girince biraz daha yumuşak bakmaya başladığımı söyleyebilirim ama ben kendi adıma. Kaynağı gösterYazdır?1 Bu Yorumdan |Alıntı Yap|

Yorum Gönder